Delegats assistents al
PRIMER CONGRÉS
de la
Confederació Regional de Societats de Resistència
- Solidaritat Obrera -

Barcelona, 6-8 de setembre de 1908

Cognom Nom Societat Localitat
Abayá Francesc Ram de l'Aigua i Art Fabril Barcelona
Abelló Higini Fonedors de ferro Reus
Aguilar Jaume Unió Fabril Roda de Ter
Albert Isidre Oficials paletes Gràcia (Barcelona)
Albert Joan Escultors tallistes de pedra i marbre Barcelona
Alemany Francisco Manobres Calella
Anglés Frederic Obrers marbristes Barcelona
Anglés Jaume Boters Barcelona
Badía Antoni Dependència Mercantil Barcelona
Badía Manuel Nova Societat d'oficials Perruquers i Barbers Barcelona (Societat adherida)
Baiges

Francesc
(o Josep)

Societats d'escultors tallistes (4) Barcelona (Societat adherida)
Bañón Vicens Obrers constructors de pianos Barcelona
Barba Antoni Nova Societat d'oficials Perruquers i Barbers Barcelona (Societat adherida)
Bayá Joan Oficials i aprenents de paletes Barcelona
Bernabeu Rafael Colectivitat obrera Palafrugell
Bernades Pere Obrers marbristes Barcelona
Bernaus Joan Forners "La Espiga" Barcelona
Bernet Rafael Teixidors mecànics Sant Feliu de Codines
Bobé Josep Manyans Reus
Bonell Joan Societat de manobres Premià de Mar (Societat adherida)
Bonet Frederic Oficials tapissers Barcelona
Borrull Joan Baptista Art Fabril Premià de Mar
Bosch Joan Teixidors mecànics Sabadell
Callifar Jaume Pintors "La Nueva Semilla" Barcelona (Societat adherida)
Campos Félix Perruquers y barbers Barcelona
Campos Manuel Les Tres Classes de Vapor Badalona
Capdeaiga Jacinto Constructors de Carruatges en fusta Barcelona (Societat adherida)
Capellades Melcior Societat protectora d'oficials Sabaters Vilafranca del Penedès
Carreras Francisco Ram d'ebenisteria Barcelona
Carreras Josep María Oficials perruquers i Barbers Barcelona (Sant Martí de Provençals)
Castany Pere Oficials paletes Vilafranca del Penedès
Castellet Josep Picapedrers llamborders Caldes de Montbui
Castells Aleix Unió Fabril Roda de Ter
Cerveró Artur Paletes Barcelona
Climent Josep Teixidors metàlics i constructors de sommiers Barcelona
Closas Josep Paletes Barcelona
Codina Sever Teixidors mecànics Terrassa
CoII Manuel Manyans d'obres Barcelona
Coll Bartomeu Obrers paletes Calella
Coll Josep Societat de manobres Mataró (societat adherida)
Colldeforns Josep Dependents de Comerç Manresa
Comaposada Josep Societat de Peons de paletes (Manobres) Manresa
Comas Miquel Indústria Cotonera Sabadell
Córdoba Jaume Dependents de Carboneries "La Fraternal" Barcelona (Societat adherida)
Costa Josep Auxiliars de farmacia Barcelona
Cots Bartomeu Paletes Mataró
Cuscó Marcelí Perruquers y barbers Barcelona
Demestres Enric Obrers constructors de caixes de cartró Barcelona
Demestres Joan Obrers constructors de caixes de cartró Barcelona
Deolofeu Josep Art Fabril Mataró
Deolofeu Projecte Art Fabril Mataró
Deulofeu (1) Josep Obrers fusters Calella
Domingo Josep Relligadors i ratlladors Barcelona
Donate Francisco Art de sastreria Barcelona
Durán Josep Gènere de punt Barcelona
Escandell Joan Confiters pastissers Barcelona
Espinagosa Joaquim Art de construcció Sabadell
Espinal Josep Curtidors tintorers Manresa
Espinosa Marià Manobres Barcelona
Esteve Joan Ram de Guarnidors de Corruatges Barcelona
Estrada Bes Lluís Fonda Marítima Barcelona
Fabra (5) Antoni Dependència mercantil Girona
Fabra Antoni Dependents de Comerç Reus
Fabra Antoni Serradors mecànics Manresa
Fabregas Josep Sindicat de Productors d'assegurances Barcelona (Societat adherida)
Ferré Eusebi Tintorers i Manobres Reus
Ferré Geroni Federació obrera Terrassa
Ferrer Joan Constructors de fils i cables elèctrics Vilanova i la Geltrú
Ferrer Timoteu Oficials tapissers Barcelona
Ferreté Antoni Paletes Barcelona (Sants)
Fierro Melcior Picapedrers Barcelona
Fius Ricard Art de sastreria Barcelona
Floresví Josep Federació Obrera Tarragona
Flotats Tomàs Guixaires adornistes Barcelona
Freixa Jaume Les Tres Classes de Vapor Badalona
Freixas Pere Semolers Reus
Gallinat Josep A. Perruquers "El Progreso" Barcelona (Societat adherida)
Gandia Adolf Fusters (Sant Martí) Barcelona
Garcia Joan Obrers constructors de llits tornejats Barcelona
Gelabert Josep Constructors de calçat Barcelona
Ginés Josep Relligadors i ratlladors Barcelona
Gómez Domingo Societat de Treballadors de Cintes de Cotó Manresa (Societat adherida)
Gómez Manuel Unió popular de curtidors Barcelona
Grau Josep Obrers marbristes Barcelona
Grau (2) Josep Ram de l'Aigua i Art Fabril Barcelona
Herreros Tomàs Art d'Imprimir Barcelona
Jané Riera Lamparers y Ilauners Barcelona
Jové Francisco Lamparers y Ilauners Barcelona
Llavería Antoni Societat de Tipògrafs Tarragona
Martí Martín Dependents de Peix Barcelona
Martínez Daniel Picapedrers llamborders Caldes de Montbui
Mateos Francesc Descarregadors de carbó vegetal Barcelona
Mella Lluís Societat de Cilindradors Mecànics Terrassa (Societat Adherida)
Menacho Cervand Manobres Barcelona
Mendoza Josep Pintors Reus
Menserré Carles Arts. prefessions i oficis Manresa
Mestres Francesc Obrers constructors de caixes de cartró Barcelona
Miquel Pascual Picapedrers marbristes Reus
Miret Joan Dependents de Peix Barcelona
Morales Bonaventura Agrupació Obrera Calella
Morales (3) Ventura Fogainers, mariners i similars "La Razón" Barcelona (Societat adherida)
Moreno Just Sombrerers Barcelona
Moreno Pelegrí Obrers Vidriers Cornella de Llobregat
Navarro Luciano Grup Escolar Vida Barcelona (Societat adherida)
Noya Celestí Obrers Carreters de Barcelona i radi Barcelona (Societat adherida)
Oñós Manuel Manyans Reus
Palau Josep M. Obrers Perruquers Reus
Palo Baptista Societat d'Obrers picapedrers de Montjuïc Barcelona (Societat adherida)
Pascual Amadeu Oficials i aprenents fideuers Barcelona
Paulis Joan Grup Escolar Vida Barcelona (Societat adherida)
Pedret Agustí Ram de Guarnidors de Corruatges Barcelona
Peña Just Lamparers y Ilauners Barcelona
Perlàsia Constantí Gènere de punt Barcelona
Perún Antoni Constructors de calçat Barcelona
Planas Pere Fusters (Sant Martí) Barcelona
Prats Miquel Sindicat d'obrers mecànics Barcelona
Regordosa Rafael Assaonadors Igualada
Ribé Lluís Tipògrafs Reus
Ribera Salvador Escultors tallistes Barcelona
Rius Joan Obrers Metalúrgics Barcelona
Rodríguez Joaquim Societat d'oficis varis Mataró (Societat adherida)
Rodríguez Romero Josep Art d'Imprimir Barcelona
Roig Joan Boters Barcelona
Roig Miquel Sombrerers Barcelona
Romàn Josep Estampació tipogràfica Barcelona
Roselló Miquel Estampació tipogràfica Barcelona
Rubio Aurelio Solidaritat Paperera de l'Anoia Capellades
RuII Joan Obrers constructors de llits tornejats Barcelona
Sabaté Ramon Basters i Constructors de corretges Barcelona (Societat adherida)
Sabrià Antoni Constructors de fils i cables elèctrics Vilanova i la Geltrú
Salas Josep Societat d'Obrers picapedrers de Montjuïc Barcelona (Societat adherida)
Santamaria Francisco Oficials i aprenents fideuers Barcelona
Seguí Salvador Pintors "La Nueva Semilla" Barcelona (Societat adherida)
Serra Francesc Federació Obrera Vic
Serradell Josep Obrers Carreters de Barcelona i radi Barcelona (Societat adherida)
Serratacó Josep Teixidors mecànics Sant Feliu de Codines
Sis Olano Josep Societat de manobres Premià de Mar (Societat adherida)
Sistané Jacinto Escultors tallistes Barcelona
Solano Enric Societat de litògrafs "La Solidària" Barcelona (Societat adherida)
Soronellas Josep Obrers Fusters Reus
Suriñachs Joaquim Oficials paletes Vic
Unalart Josep Agricultors Calella
V. Moreno Miquel Manobres Barcelona
Valcàrcel Josep Maria Sindicat de Productors d'assegurances Barcelona (Societat adherida)
Vallès Francisco Lamparers i Ilauners Barcelona
Vallès Ignaci Dependència Mercantil Barcelona
Venages Josep Obrers constructors de llits tornejats Barcelona
Venanciano Andreu Ram d'ebenisteria Barcelona
Ventura Emili Ram de l'Aigua i Art Fabril Barcelona
Vidal Josep Sabaters Reus
Vidal Rossend Federació Obrera Sabadellense Sabadell
Vilajuana Miquel Picapedrers Manresa
Vilallonga Emili Cambrers La Unión Barcelona
Vilanova Joan Assaonadors Igualada

(0) Hem de dir que no hem trobat en Jaume Bisbe (secretari de la Federació local de Barcelona),
     en la relació d'assistents consultada. Ho fem constar així perquè algunes fonts
     el citen com assistent. No l'hem comptabilitzat en el resum.
(1) Entenem que és el mateix que representa l'Art Fabril de Mataró
(2) Considerem que és el mateix que representa els Marbristes de Barcelona
(3) Considerem que és el mateix que representa l'Agrupació Obrera de Calella
(4) Creiem que pot ser la mateixa societat que la d'Escultors tallistes
representada per, Jacint Sistané i Salvador Rivera
(5) Considerem que és el mateix delegat que representa els Dependents
de Comerç de Reus i els Serradors Mecànics de Manresa.

R E S U M    
Localitats Societats Delegats
Badalona 1 2
Barcelona 43 68 (6)
Barcelona. Societats adherides 12 23
Blanes 4 0
Caldes de Montbui 1 2
Calella 5 4
Capellades 1 1
Cornellà de Llobregat 1 1
Girona 1 1 (7)
Igualada 6 2
Manresa 6 5
Manresa. Societats adherides 1 1
Mataró 2 3
Mataró. Societats adherides 2 2
Palafrugell 1 1
Premià de Mar 1 1
Premià de Mar. Societats adherides 1 2
Reus 14 11
Roda de Ter 1 2
Sabadell 4 4
Sant Feliu de Codines 1 2
Tarragona 2 2
Terrassa 5 2
Terrassa. Societats adherides 1 1
Vic 2 2
Vilafranca del Penedès 2 2
Vilanova i la Geltrú 1 2
Total delegats .....   149
Societats adherides … 17  
Total de societats … 122  (Nota)

Nota: En el total de societats hem inclós les societats adherides, les federacions locals de
Sabadell, Tarragona, Terrassa i Vic,
i les dues entitats següents,
l'Agrupació Obrera de Calella i la Colectivitat Obrera de Palafrugell.

(6) Hem inclos els delegats de Gràcia, Sants i Sant Martí de Provençals.

(7) El delegat de la Dependència Mercantil de Girona Antoni Fabra, també va representar els
Dependents de Comerç de Reus i, tot i que en tenim dubtes, entenem que és el mateix
Antoni Fabra que representà els Serradors Mecànics de Manresa.


Per ampliar les dades d'aquest Congrés i sobre la Confederació Regional de Societats
de Resistència "Solidaritat Obrera", cal consultar el detallat i documentat treball del professor
Xavier Cuadrat Socialismo y anarquismo en Cataluña (1899 - 1911). Los orígenes de la C.N.T.
Ediciones de la Revista de Trabajo. Madrid, 1976.