Conferència Regional
de Sindicats de la CNT,
celebrada en el Palau de Projeccions.
Barcelona, 31 de maig i 1 de juny de 1931

Presidides pel secretari general del Comitè Regional Jaume R. Magriñà, es van iniciar les sessions de la 1ª Conferència Regional de Sindicats de la CNT (del període republicà) amb el següent ordre del dia:

1er. Gestió del Comitè.
2on. Estructura del mateix.
3er. Propaganda, reorganització.
4rt. Gestió de “Solidaridad Obrera” en els seus apartats:

a) Informe de la Redacció.
b) Informe de l’Administració.
c) Informe de la Comissió Pro-imprempta.
d) Debat sobre el projecte de reglament per a la Cooperativa Gràfica de Sindicats.
e) Ratificació o nomenament de director i redactors.
5è. Problemes generals.
Hi van assistir 175 delegats de 46 localitats del Principat, dels quals en tenim referències dels que citem tot seguit:

Delegats

Sindicat

Alcón, Marcos

Vidre de Barcelona

Alonso, Lorenzo

Alimentació de Sabadell

Amposta, Pere

Calçat de Sitges

Antoneda, Ramon

Comité Nacional

Arbana,

Sindicat de l’Hospitalet de Llobregat

Arín, Francesc

Comité Nacional

Arquer, Jordi

Mercantil de Barcelona

Artigas,

Mercantil de Barcelona

Artoneda, Ramon

Comitè Nacional

Ascaso, Francisco

Fabril i Tèxtil de Barcelona

Asensio,

Fusta de Badalona

Bachero, Domènec

Pell de Barcelona

Barnedes,

Sindicat de Salt

Barrera, Francesc

Sindicat de Monistrol

Bergés,

Camperols de Barcelona

Bernabeu, Àlvar

Metal-lúrgia de Badalona

Bertrán, Miquel

Federació de Sindicats de Sabadell (Sant Feliu de Codines, Castellar del Vallès, Sant Cugat del Vallès, Sant Llorenç Savall, Cerdanyola-Ripollet, Moncada-Reixac, Caldes de Montbui)

Biesto,

Sindicat de Canet de Mar

Bilbao, Santiago

Construcció de Barcelona

Boira,

Pell de Badalona

Borrás, Jacint

Sindicat de Cervera.

Bosch, Jaume

Ferroviaris de Manresa

Bueso, Adolfo

Arts Gràfiques de Barcelona

Bueso, Joaquín

Arts Gràfiques de Sabadell

Burillo,

Construcció de Lleida

Bussot Raurich, Dimes

Sindicat de Girona

Cabo, Francesc de

Mercantil de Barcelona

Calafell Calí, Manuel

Associació Obrera de Vic

Callén,

Sindicat de Tremp

Campos, Francesc

Transport de Badalona

Campos,

Calçat de Sitges

Camps,

Sindicat de Santa Coloma de Gramanet

Camps, Antoni

Pell de Manresa

Canal, Lluís

Sindicat de la Fusta de Manresa

Cané, Pere

Vidre de Badalona

Cañizares, Tomàs

Pell de Barcelona

Carbó, Eusebi

Sindicat de Vallcarca

Carulles,

Sindicat de Martorell

cinc delegats,

Indústria de l’Automóbil de Barcelona

Cirera,

Sindicat del Prat de Llobregat

Coll, Josep

Sindicat d’Olesa

Colomer,

Camperols de Barcelona

Conte,

Metal·lúrgica de Barcelona

Cortés, Joaquim

Fabril i Tèxtil de Barcelona

Cots, Joan

Fabril i Tèxtil de Badalona

Cruellas,

Sindicat del Prat de Llobregat

Cuatrecases, Josep

Federació obrera d’Igualada

Curtiada,

Calçat de Sitges

Domènech, Josep

Construcció de Terrassa

Domènech, Josep J.

Vidre de Barcelona

dos delegats,

Federació Local de Barcelona

dos delegats,

Metal·lúrgia de SabadelI

dos delegats,

Sindicats de Rubí

Entrialgo Ortíz, Florencio

Vidre de Badalona

Espinós,

Metal·lúrgica de Mataró

Espluga,

Fabril i Tèxtil de Badalona

Felisar,

Associació Obrera de Vic

Félix,

Arts Gràfiques de Sabadell

Ferrer,

Espectacles Públics de Barcelona

Ferrer, Melitó

EMetal·lúrgica de Manresa

Fígols, Josep

Fabril i Tèxtil de Barcelona

Filba,

Fabril de Mataró

Fontané,

Sindicat de Salt

Fornells, Ricard

Alimentació de Barcelona

Forté, Eugeni

Alimentació de Manresa

Galcerán, Jaume

Fabril de Mataró

García

Camperols de Barcelona

García,

Barbers de Barcelona

García,

Fabril i Tèxtil de Barcelona

García,

Comitè Pro-presos

García,

Sindicats de Sant Boi de Llobregat

García,

Sindicat de Vallcarca

García,

Transport de Barcelona

García, Josep

Transports de Manresa

García,

Vestir de Barcelona

Gatell,

Camperols de Barcelona

Gimeno,

Sindicat de Sant Cugat del Vallès

Goded, Vicenç

Alimentació de Barcelona

Gombau,

Productes Químics de Barcelona

Gómez, Antoni

Sindicats de Vilanova i la Geltrú

Gracia,

Construcció de Mataró

Gracia,

Fusta de Barcelona

Grau,

Federació Local de Badalona

Guasch Oliva, Joan

Industrials de Valls

Guijarro, Lluís

Sindicat de Roselló

Isgleas Piarnau, Francesc

Sindicat de Sant Feliu de Guíxols

Juanel (Molina, Juan Manuel)

Construcció de Barcelona

Linchini,

Metal-lúrgica Barcelona

Llop, Josep

Barbers de Barcelona

Llopis,

Fabril i Tèxtil de Terrassa

López,

Sindicat de l’Hospitalet de Llobregat

Lorenzo, Benito i quatre més

Sanitat de Barcelona

Macià,

Sindicat de Canet de Mar

Manchón,

Productes Químics de Barcelona

Marcet,

Sindicats de Granollers

Marco,

Espectacles Públics de Barcelona

Martí,

Vestir de Barcelona

Martínez, Josep

Construcció de Badalona

Martínez,

Sindicat Cerdanyola-Ripollet

Mascarell Calvet, Manuel

Vidre de Mataró

Massó,

Vidre de Badalona

Miguel, Alfonso

Federació Local Palamós, Construcció, Transports, Suro-tapers de Palamós

Miguel Martorell, Alfonso,

Fusta de Barcelona

Ministral, Llorenç

Ferroviaris de Barcelona

Mir,

Sindicat de Torelló

Molina,

Transport de Barcelona

Navarro, Diego

Transports de Terrassa

Nera,

Gas i Electricidad de Sabadell

Obeión,

Comarcal del Baix Llobregat

Ocaña,

Construcció de Barcelona

Padró, Isidre

Alimentació de Manresa

Pago,

Sindicats de Sant Sadurní de Noia

Palau,

Construcció i Indústria Surera de Palafrugell

Palma, Eduardo

Intel-lectuals de Barcelona

Peiró, Joan

Vidre de Mataró

Peixach,

Arts Gràfiques de Badalona

Peláez Herreros, Andrés

Sindicats de Santa Coloma de Gramanet

Pellicer,

Federació Comarcal de Granollers

Pellicer,

Sindicats de Mollet

Pérez,

Mercantil de Barcelona

Pérez,

Serveis Públics Barcelona

Pijoan Gené, Joaquim

Arts Gràfiques de Barcelona

Piñol, Valentí

Fabril i Textil de Manresa

Plaians,

Comarcal del Baix Llobregat

Platas

Fabril i Tèxtil de Badalona

Pons,

Metal-lúrgica de Mataró

Prat, Pere

Fabril i Tèxtil de Terrassa

Puig, Espartac

Fabril i Tèxtil de Terrassa

Puig, Lluís

Sindicats de Martorell

Ramos,

Construcció de Terrassa

Ramos, José

Ferroviaris de Barcelona

Rando,

Sindicats de l’Hospitalet de Llobregat

Reverter, Jaume

Metal·lúrgica de Badalona

Riba,

Alimentació de Badalona

Robusté Parés, Josep

Industrials de Valls

Rodríguez, Pablo

Metal-lúrgica Terrassa

Roige Redó, Josep

Comarcal del Baix Llobregat

Ruches, Jaume

Sindicats de Ripoll

Sanahuja Pons, Josep

Fabril i Tèxtil de Terrassa

Sánchez, Cayetano

Metal-lúrgica Barcelona

Sánchez,

Sindicats de Torelló

Sanjuan Amorós, Cristòfol

Sindicats Cerdanyola-Ripollet

Sanmartín, Antoni

Fusta de Barcelona

Sanz, Ricardo

Mercantil de Barcelona

Segalà, Jaume

Varis de Figueres

Segarra,

Construcció de Sabadell

Semmenat,

Vestir de Barcelona

Sinca,

Arts Gràfiques de Sabadell

Sirvent,

Construcció de Badalona

Solano,

Intel·lectuals de Barcelona

Soler Cuadrat, Antoni

Construcció de Sabadell

Soto,

Arts Gràfiques de Barcelona

Suñé, Ramon

Sindicats de Blanes

Tirés,

Fabril de Mataró

Toledo,

Federació Local de Badalona

Torreguitart, Josep

Construcció de Manresa

Torres,

Sindicats de Blanes

Uliach,

Sindicats de Mollet

un delegat

Fusta de Sabadell

un delegat

Sindicats d’Arenys de Mar

Valero,

Productes Químics de Badalona

Valldeperas,

Sindicats d'Olesa

Valls, August

Vidre de Barcelona

Valvert,

Pell de Barcelona

Vila,

Sindicats de Granollers

NOTA: A primers d’abril la CRTC declarava tenir 150.000 afiliats.

En el punt 1er. de l’ordre del dia (Gestió del Comitè), aquest va manifestar que per haver estat designat el Comitè molt recentment, les seves gestions es veien reduïdes a qüestions de tràmit, que en tot cas a qui corresponia donar explicacions era al Comitè anterior.

Passat aquest punt  es van nomenar els components de Mesa de la segona sessió: President Francesc Isgleas i secretaris, Joan Peiró i Joan García.

De la segona sessió volem resaltar la proposició del sindicat de Productes Químics de Barcelona sol.licitant que les discussions es fecin en castellà. Prenent-se l’acord que es fecin indistintament, segons les facultats de cada delegat.

En el segon punt de l’ordre del dia (Estructura del Comitè) els sindicats de fora de Barcelona, propugnaven per augmentar la representació de les Comarques en el Comitè, però la votació final va reflectir un resultat de 70 delegacions a favor de no variar la composició del Comitè, 18 en contra, 4 abstencions.

El Comitè es composava de dos delegats per província, més dos per Barcelona (capital) i cinc vocals adjunts formant el Secretariat de Barcelona. Amb la qual cosa es continuava mantenint l’hegemonia dels sindicats de la capital (amb una clara influència dels homes de la FAI).

Un altre punt sobre l’estructura del Comitè va ser el formulat pels sindicats de Valls, que proposaven que el secretari i el tresorer del Comitè fossin elegits en la Conferència Regional. La proposta tampoc no va reixir, la facultat de nomenar els citats càrrecs va recaure sobre la Federació Local de Sindicats de Barcelona.

La tercera sessió, va ser presidida per Alfonso Miquel, actuant de secretaris Ricard Fornells i Antoni San Martín. La sessió es va dedicar al punt 4rt. de l’ordre del dia, (Gestió de “Solidaridad Obrera”). Després d’una maratoniana sessió, amb moltes intervencions estèrils, s’aprova la gestió.

La cuarta sessió va ser presidida per Joaquim Cortés, i van actuar de secretaris Ricardo Sanz i Joaquim Pijoan. El tema central va ser l’orientació que ha de seguir “Solidaridad Obrera”. En resum, unes discussions teòriques que van acabar amb el següent acord que es ratifiqui la finalitat comunista llibertària.

Per tal de nomenar el director del periòdic, es va haver de votar nominalment, ja que no va haver manera de consensuar un nom. El resultat de la votació va ser:

        Peiró................. 46 vots
        Clarà................. 12
        Pestaña............   6
        Alaiz.................   3
        Gibanel.............   1
        Cano Ruiz.........   1

La Mesa de la cinquena sessió va ser presidida per Manuel Mascarell, i de secretaris van actuar els delegats de l'Art Fabril de Sabadell i Intelectuals de Barcelona. Va tornar a ser una sessió sobre el periòdic “Solidaridad Obrera” Aquesta vegada sobre l’informe de l’administrador (dificultats, necessitats del diari, etc) i el seu propòsit de dimitir. El resum de les intervencions les podem sintetitzar en la feta per un delegat de Terrassa quan va dir aquests temes no es resolen en l’Assemblea. L’Administrador va seguir en el seu càrrec.

Per a la Mesa de la sisena sessió va ser nomenat president Joan Peiró i secretaris un delegat de Terrassa i Domènech. Es va aprovar una proposta d’Igualada encaminada a presentar al Congrés Estatal l’organització de la qüestió cultural, creant escoles, ateneus, universitats proletàries, etc.

També es va prendre l’acord que el Comitè pro-presos el formessin cinc delegats de Barcelona ciutat, mes un delegat per cadascuna de les quatre províncies. Un altre acord van ser que en el Congrés Estatal no s’acceptessin delegats que tinguessin representació política, però tot seguit es va aprovar que hi assistís la FAI amb caràcter informatiu.

Un breu parlament de Mascarell va donar per acabada una conferència descafeinada, però que marcava la reorganització de la CRTC i per extensió de la CNT.